Czytelnictwo

"Ludzie przestając myśleć, gdy przestają czytać... "

Prowadzone są semestralne zestawienia czytelnicze, w wyniku których nauczyciele mogą dowiedzieć się o stanie czytelnictwa w ich klasie. Dla uczniów natomiast przed wejściem do biblioteki umieszczona jest tabela czytelnicza poszczególnych klas,z której uczniowie dowiadują się o:

- o najlepiej czytającej klasie w danym miesiącu,

- o najlepszym czytelniku miesiąca w danej klasie,

- o najlepszym czytelniku w szkole w danym miesiącu,o najlepszym czytelniku roku.

Na koniec roku szkolnego czytelnictwo nagradzane jest dyplomami oraz drobnymi upominkami. Taka zdrowa rywalizacja przyczynia się do podnoszenia wskaźnika czytelnictwa, zachęca do wypożyczeń, a przez to do obcowania z książką. Statystyka wypożyczeń nie zawsze jednak odzwierciedla poziom czytelnictwa w danej klasie, to są tylko dane liczbowe. Ilość wypożyczonych książek na karcie czytelniczej nie zawsze pokrywa się z ilością faktycznie przeczytanych książek. Jednakże same odwiedziny uczniów w bibliotece, i kontakt z książką, chociażby po to aby ją obejrzeć, przynoszą niejednokrotnie dobre rezultaty i uczeń zaczyna czytać oraz częściej sięga po książkę.

Wśród uczniów biblioteki jest jednak wielu oddanych czytelników. Należą do nich uczniowie klas młodszych oraz wielu uczniów obecnych klas czwartych. Aby jeszcze bardziej przyciągnąć uczniów do biblioteki szkolnej gromadzi się książki wg. ich zainteresowań i gustów.
Na podstawie rozmów z dziećmi tworzona jest lista książek, które im się najbardziej podobają. Uczniowie piszą również minirecenzje o przeczytanych przez siebie książkach umieszczane w gablocie bibliotecznej.
Przeprowadzane są ankiety zainteresowań czytelniczych. To wszystko stanowi zachętę do sięgania po książkę przez innych uczniów.
Czytelnictwo propagowane jest również poprzez zajęcia z edukacji czytelniczej, wystawy, konkursy, imprezy biblioteczne, quizy, apele, akademie, kiermasze, loterie, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Statystyka czytelnictwa zamieszczona jest na stronie głównej szkoły pod zakładką "Osiągnięcia"