Program


Motto: "Dajmy szansę naszym dzieciom,
by wyrosły na mądrych i dobrych ludzi"

"Cała Polska Czyta Dzieciom"

    Nasza szkoła przystąpiła do programu "Czytające szkoły" w ramach kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom". Kampania ta jest adresowana głównie do rodziców. Jednak wielu rodziców nie znajduje czasu ani motywacji, by czytać dzieciom. Dla wielu z nich książka jest niedostępna, zbyt droga lub trudna do zdobycia. Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, z wyobraźnią który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu a nie pięści.
Szkoła może i powinna uzupełnić domowe czytanie, a tam, gdzie całkiem go brak, dać zaniedbanym dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem czytanym.
Głównym założeniem akcji jest czytanie dzieciom ze świetlicy szkolnej dwa razy w tygodniu po 20 minut.
Odbywają się też inne imprezy związane z książką.

Prośba do rodziców uczniów klasy pierwszej.

  Drodzy Rodzice!   Wasze dziecko po raz pierwszy odwiedza bibliotekę szkolną. Mamy nadzieję, że razem z tą wizytą rozpocznie się nowy etap ich życia pełen książkowych przyjaciół, kolorowych przygód.
Korzystanie z biblioteki szkolnej ma na celu rozbudzenie w dzieciach chęci czytania, wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych i szacunku do książek.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o zachęcenie dzieci do czytania, zwrócenie uwagi na poszanowane książek i terminowe zwracanie wypożyczonych pozycji, ponieważ czekają na nie kolejni czytelnicy. Zachęcamy także do włączenie się do ogółnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom", która rozpoczęła się w 2001 r. i trwa nadal. Jej celem jest rozbudzenie u dzieci zamiłowania do czytania i wyrobienia nawyku na całe życie. Program ten mówi, że najważniejszą rzeczą jaką może zrobić rodzic dla dziecka, obok okazywania miłości jest codzienne głośne czytanie. Wystarczy poświęcić 20 minut codziennie na wspólne czytanie, aby rozbudzić w nim zapał do książek i trwałą potrzebę czytania. Głośne czytanie rozwija język i słownictwo, uczy myślenia, daje wiarę, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie, doskonali umiejętność mówienia, rozwija wyobraźnie i pamięć, dziecko nie ma później problemów z ortografią ,czy stylistycznym budowaniem zdań. Dzisiejsze standardy wymagań oparte są przede wszystkim na rozumieniu treści. A więc czytanie jest drogą do lepszego wykształcenia i lepszego życia. Głośne czytanie zapobiega uzależnieniom od telewizji czy komputera, przez co dziecko jest mniej agresywne, a oddaje się w krainę marzeń i fantazji. Jest przez to wyciszone i spokojne. Myślę, że wspólne czytanie z dziećmi sprawi państwu wiele przyjemności.