poniedziałek, 05 czerwca 2023r. | Rok szkolny 2022/2023. | 08:08:39 |
Klasy czwarte postanowiły zgłębić temat chleba, ale tak od ziarenka aż po kromkę chleba z własnoręcznie ubitym masełkiem. Uczniowie poznali metody wyrabiania masła, sera białego, zsiadłego mleka, podplomyków, chleba i miodu. Poza wiedzą o produktach żywieniowych młodzież mogła poznać stare maszyny rolnicze, narzędzia rolnicze oraz zakosztować pracy jak na roli. Po pracy nastąpiła degustacja wszystkiego, co wyrobili oraz grillowanie.
Klasa 4b postanowiła stworzyć klasowego potworka. Pomysł szybko przypadł do gustu młodym kreatorom sztuki i po chwili na placu szkolnym straszył trójgłowy milusiński.
Ponownie klasa 8a w natarciu. Tym razem powtórka z mapy świata.. Na dworze. Przecież nauka nie musi być w ławce. Są miejsca na Ziemi, których wg naszych uczniów nie sposób odnaleźć.
Tylko wg nich, bo wg nauczyciela, są widoczne z daleka.
Klasa 8a sprawdzała, jaka bioróżnorodność tworzy teren wokół szkoły. Z lupami w ręce poszukiwali najmniejszych okazów bioróżnorodności. Efektem dodatkowym była szybka nauka, jak dzięki lupie rozpalić ognisko.. Okazuje się, że tego nauczyli się szybciej, niż różnorodności w naturze.
Uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w międzyszkolnym konkursie teatralnym "Bawmy się w teatr". Przygotowali przedstawienie "Sny Kornela Makuszyńskiego", którym wywalczyli 1 miejsce w kategorii wiekowej klas I-IV. W przyszłym roku startujemy ponownie, ale już kategoria wiekowa level wyżej.
Szlaki przetarli starsi koledzy więc odważnie ruszyły klasy czwarte. Miejsca te same, tylko rejs skupił się na śluzie Łabędy a nie na kormoranach. Funzeum okazało się być miejscem koloru i tajemnic, a Palmiarnia połączeniem egzotyki i nauki.
Pod koniec marca uczniowie koła turystycznego postanowili pożegnać zimową aurę i pojechali do Gliwic. W repertuarze Funzeum, Palmiarnia oraz rejs statkiem do krainy kormoranów.
Klasa 4a zamieniła się w poszukiwaczy małych organizmów będących wśród nas na co dzień.
Na lekcji przyrody chwycili za lupy i kontrolowali świat wokół szkoły. Doszukali się zaskakujących mieszkańców.
Klasa 7a miała trudne zadanie: należało przejść po klasach i zadać kilka pytań nauczycielom o zmiany społeczne na przestrzeni lat. Następnie zebrać dane i wykonać analizę wraz z wyciągnięciem wniosków. Trzeba przyznać, że wykonali pracę na 200%
W miesiącu kwietniu uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 25 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu przygotowywali plakaty związane z obchodami rocznicy 14 kwietnia - "Chrzest Polski 966 rok", następnie wspólnie z uczniami przygotowaliśmy dekorację z ich prac (zdjęcia), która jest prezentowana społeczności szkolnej. Dnia 14.04.2023 na szkole została wywieszona również flaga państwowa.
19 kwietnia trójka uczniów naszej szkoły: Emilia Biadacz, Oliwia Dec oraz Bartosz Brzeziński miała okazję uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu- „Deutsch- land czyli wędrówka po miastach. Stacja Heidelberg.” Zajęcia odbyły się w Katowicach, w głównej siedzibie PSNJN. Warsztaty, które przygotowali uczniowie dla uczniów zabrały nas do Heidelbergu - miasta pełnego zabytków, przyrody i ciekawostek kulinarnych. Na koniec zajęć odbył się quiz oraz test wiedzy o mieście. Uczestników nagrodzono drobnymi upominkami, ale sam udział był już nagrodą w postaci intersującego doświadczenia.
Klasa 6a postanowiła zapoczątkować wiosenne figle i wyciągnęła nauczyciela z sali. Super pomysł. Klasa grała w zabawę zwaną "flagi". Sprytu i kombinowania można się od nich uczyć.
Pamiętamy jeszcze Festyn Rodzinny? Było super. Zbieraliśmy na strefę wypoczynku... No to mamy.. Uczniowie małą strefę wypoczynku szturmują na każdej przerwie..
Biologia i nauka kości jest nieco trudna. Nasi uczniowie od kilku lat starają się odczarować pomoc naukową i "włożyć" w nią życie. W taki sposób Kostek zmienia się z roku na rok. Zdzisiek, bo takim był dotychczas, zmienił się ostatnio w... Zdzisławę. Witamy w uczniowskich szeregach.
Klasa 4b i 5b postanowiły rozruszać szare komórki oraz wejść w zdrową rywalizację. Pomocą stały się gry planszowe, które nasza szkoła nabyła w akcji Talenciaki. Zabawa była wyśmienita.
Debata o Kanadzie
Klasy ósme przystąpiły do debaty. Podzieleni na grupę inwestorów z dużą ilością pieniędzmi oraz ekologów, próbowali dojść do porozumienia "czy można i czy warto wprowadzać nowe inwestycje w Kanadzie". Należało doskonale argumentować swoje zdanie zgodnie z prawdziwym charakterem tego kraju. Łatwo nie było. Klasa 8b nie doszła do porozumienia, a grupa ekologię argumentami strzeliła sobie 4 samobóje. Klasa 8a doszła do porozumienia, nastąpiło podpisanie umowy.
Klasy 4a i 4b postawiły sobie za cel "udowodnić, że miłość i nauka mogą iść w parze". Stworzyły przedstawienie iście miłosno-naukowe, gdzie Maria Skłodowska podrywa Piotra Curie, a Kopernik to naukowy mistrz z głową w chmurach miłości. Śpiewały u nas chóry anielskie i diabły rogate. Wszyscy mądrzy i... Zakochani.. Ale udało nam się.
Zakopane - koło turystyczne
Koło turystyczne "Włóczykij" ponownie w trasie. Tym razem 44 śmiałków wystawiło nos na mróz i odbyło zabawę na kuligu i imprezie góralskiej w Zakopanem, a dokładniej Dolinie Chochołowskiej. Na początku jednak odwiedziliśmy Park Iluzji, gdzie nic nie było takie, jak się wydawało. Potem buszowanie po słynnych Krupówkach oraz lekcja przyrody w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na koniec kulik po Dolinie i zabawa przy ognisku. Konie w galopie, sanie podskakiwały, nosy wymarzły, palce u nóg zamieniły się w skamielinki... Ale było super.
Andrzejki w 4b
Tradycja wymaga, by lekko przybliżyć sobie przyszłość. Z dużym przymrużeniem oka przystąpiliśmy do szukania celu na ten rok, poznawania imion tegorocznych sympatii oraz lania wosku. Ciasteczka z wróżbą stały się smaczną atrakcją, a tańce i zabawy pomogły zrelaxować się przy całym tygodniu nauki.
Mikołajowe bombki
Przed świętami klasy czwarte wybrały się do fabryki bombek. Naszym celem było poznanie metod wytwarzania najbardziej znanych ozdób oraz wykonanie własnej, unikatowej bombki. Jednak przed tym chwilkę pobrykaliśmy na sali zabaw. Wszystko było super zabawą i ciekawą nauką.
W dniu 1.12.2022 roku klasa 8 "b" wraz z paniami A. Mijas oraz A. Ficińską wyjechała w ramach lekcji Edukacji Regionalnej do Muzeum Miejskiego w Pałacu Schoena w Sosnowcu . Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę w zakresie regionalizmu, biorąc udział w wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną na temat:" Dzieje Sosnowca od osady do uzyskania praw miejskich w 1902 roku". Klasa wzięła także udział w grze interaktywnej zatytułowanej " Pokój zagadek". Uczniowie podczas gry interaktywnej wykazali się kreatywnością i wyobraźnią, tworząc ciekawą układankę z puzzli, dotyczącą terenu Zagłębia Dąbrowskiego z XIX wieku. Na zakończenie zajęć odbył się spacer wokół Pałacu Schoena.
Tym razem młodzi przyrodnicy mieli za zadanie stworzyć grupowe ZOO. Celem było nie tylko uformować z plasteliny zwierząt i ułożyć grupowy wybieg dla zwierząt, ale nauka, po co chronimy niektóre gatunki. Przyrodnicy zastanawiali się, jakie znaczenie ma ZOO poza rozrywka dla zwiedzających. Zawsze można się czegoś nauczyć.
Klasy ósme zmierzyły się z Azją. Z wybranych informacji należało wybrać prawdziwe, dotyczące Azji oraz państw azjatyckich, a następnie stworzyć plakat o Azji. Oj było zawrotu głowy. Okazało się, że nie wszystkie stwierdzenia są takie oczywiste. W dodatku niektórzy przenieśli lemura i koalę do Azji i Mur Berliński do Chin. Szybko naprawiono owe błędy i prace wyszły bardzo zadawalająco.
W naszej szkole od tego roku realizowany jest Program Edukacyjny "Włóczykij", który zakłada wyjazdy młodzieży w celu poznawania piękna swojego kraju. Na pierwszą wycieczkę wybraliśmy Kotlinę Kłodzką, którą postanowiliśmy zwiedzać 3 dni. Pogoda nam sprzyjała. Zwiedziliśmy Kopalnię Złota, Twierdzę Kłodzką z podziemiami, Błędne Skały, Szczeliniec Wieli, Park Narodowy Gór Stołowych, Twierdzę Srebrna Góra, Mały Most Karola, Kłodzko, Jaskinię Radochowską i tereny wokoło tych atrakcji. Na Błędnych Skałach pogoda uszykowała nam widoki niczym z filmów grozy - mgła przepędzana była przez podmuchy wiatru, a na Szczelińcu "białe mleko" zakryło krajobraz. Miało to swój tajemniczy urok. Wiele emocji przyniosło nam zwiedzanie Jaskini Radochowskiej- tak ciasnych i krętych przejść, to mało która jaskinia oferuje zwiedzającym. Piliśmy wody lecznicze, których smak niektórzy porównali do smaku krwi, ale większość wypiła "na zdrowie". Natomiast na wieczór, w ośrodku....niech to zostanie naszą wielką tajemnicą. Zapraszamy każdego na kolejne nasze poznawanie Polski.
W dniu 20.10.2022 roku klasa 8 "a" wraz z paniami A. Mijas oraz M. Dorosińską wyjechała w ramach lekcji Edukacji Regionalnej do Muzeum Miejskiego w Pałacu Schoena w Sosnowcu . Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę w zakresie regionalizmu, biorąc udział w wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną na temat:" Dzieje Sosnowca od osady do uzyskania praw miejskich w 1902 roku". Klasa wzięła także udział w grze interaktywnej zatytułowanej " Pokój zagadek". Uczniowie podczas gry interaktywnej wykazali się kreatywnością i wyobraźnią, tworząc ciekawą układankę z puzzli, dotyczącą terenu Zagłębia Dąbrowskiego z XIX wieku. Na zakończenie zajęć odbył się spacer wokół Pałacu Schoena.
Z tej okazji odbył się w naszej szkole dzień języka niemieckiego. Uczniowie wykonywali tematyczne słowniczki obrazkowe do nauki tego języka. Ich prace zdobią naszą szkołę, a przy okazji możecie poćwiczyć znajomość słownictwa z różnych tematów. Polecamy.