wtorek, 19 marca 2024r.

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
2015-10-04 14:28:16

„Książka nas łączy”

Już od kilkunastu lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, wyeksponowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, kształtowanie kultury czytelniczej, podniesienie poziomu czytelnictwa, prezentacja nowości wydawniczych, a także integracja całej społeczności szkolnej.

„Książka nas łączy” to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

BIBLIOTEKA SZKOLNA proponuje z tej okazji różnego rodzaju akcje czytelnicze, zabawy, konkursy i wystawy z książką w roli głównej.

Akcje czytelnicze:

„Pozostaw ślad w bibliotece szkolnej ”– zbiórka książek, które wzbogacą zbiory biblioteczne. Każdy z Was ma na pewno w domu przeczytane książki ,które za zgodą rodziców mogą być podarowane bibliotece szkolnej. Książka nie musi być nowa, ważne by była w dobrym stanie i zawierała aktualne treści.

„Czytam – polecam” – każdy czytelnik może w bibliotece szkolnej na specjalnie przygotowanej planszy zapisać tytuły książek, które są dla niego ważne i godne polecenia.
„ Ciekawość rośnie w miarę czytania”- spotkania w czytelni szkolnej, podczas których będziemy czytać fragmenty nowych, ciekawych książek.
„Spotkanie z  bajką”- głośne czytanie przedszkolakom przez uczniów z  klas III-IV
„Dzień bajkowej postaci” -  24 października  2017 r. w zabawie udział wezmą uczniowie z klas 0 - 3, którzy będą mieli możliwość przebrania się  za ulubionego bohatera  z bajki. Na szkolnych korytarzach można będzie można spotkać, między innymi: księżniczki, piratów, wróżki, Smoka Wawelskiego, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Pippi, Pinokia czy Kopciuszka. Najciekawsze przebrania nagrodzone będą słodkim upominkiem.
„Słodkie wypożyczenia” od 17 do 31 października  Przyjdź! Wypożycz książkę, a czekają Cię słodkie ( i nie tylko ) NIESPODZIANKI !!!

Wystawy w bibliotece:

Gazetka ścienna z cytatami o książce i czytaniu
„Książka nas łączy” – co czytali  nasi dziadkowie i rodzice, a co my czytamy ?

Spotkania wokół książki:

Przedstawienia profilaktyczne promujące czytelnictwo.

Spotkania autorskie i warsztaty czytelnicze.

Rankingi:
PAŹDZIRNIKOWY POŻERACZ KSIĄŻEK
-ten zaszczytny tytuł otrzyma czytelnik, który przeczyta do końca października  najwięcej książek
NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA – ten zaszczytny tytuł otrzyma klasa ,która do końca października wypożyczy najwięcej książek

Konkursy szkolne:

KLASY O-III

„By czytać się chciało zakładkę zrób wspaniałą”- klasa O i I
„Mistrz pięknego czytania” – klasy I-III    - odbędzie się  20.10.2017r.

„ Mistrz pięknego czytania w języku angielskim” klasy III  odbędzie się  23.10.2017r.

KLASY IV-VII

Mistrz pięknego czytania” – klasy IV-VII
Konkurs plastyczny na plakat „KSIĄZKA NAS ŁĄCZY”  - najmniejszy format  plakatu  - A3, technika dowolna
Konkurs literacki – „KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY”  wypowiedź pisemna w formie opowiadania ,wiesza lub komiksu.

BIESIADA CZYTELNICZA – UROCZYSTY FINAŁ na którym m.in. wręczone zostaną nagrody za udział w konkursach szkolnych, rankingach  i akcjach czytelniczych.

Na zwycięzców czekają nagrody!!!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY CAŁĄ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ ,NAUCZYCIELI I RODZCÓW DO UDZIAŁU W AKCJI Z KSIĄŻKĄ W ROLI GŁÓWNEJ.

Autor: mgr J.Kwiecińska